Rozwód i pieniądze - Jak zadbać o Siebie i dzieci?

Tak jak pisałam w moim ostatnim wpisie - rozwód to dramat pociągający za sobą szereg zmian  emocjonalnych, majątkowych i rodzinnych.

Dziś chciałabym się skupić na sferze ekonomicznej, o której będąc w kryzysie nie zawsze myślimy i się odpowiednio zabezpieczamy.

Zatem o czym warto pamiętać, gdy podejmiemy decyzję o rozstaniu?

A mianowicie o tym, że:....

Kobiety, które decydują się na rozwód -  tracą więcej

Wg badań (np. Thomas Leopold, „Gender Differences in the Consequences of Divorce”, 2018) po rozwodzie kobiety doświadczają nieproporcjonalnie, w porównaniu z mężczyznami, dużych obniżek dochodu i standardu życia. Byłe żony dotyka również większe prawdopodobieństwo popadnięcia w ubóstwo. Dodatkowo ich szanse na nowy związek są mniejsze niż u mężczyzn i jest to kolejny czynnik obniżający prawdopodobieństwo powrotu do dobrej sytuacji materialnej.

W dodatku najgorsze są pierwsze lata po rozwodzie

Czemu?

Otóż rozwodząc się płacimy słono za ten stan rzeczy. Jako samotne matki wychowujemy nasze pociechy, a to pochłania i pieniądze i czas. Opiekowanie się dziećmi ogranicza również nasze możliwości zawodowe. Dobrowolne lub zasądzone alimenty ze strony byłego męża nie pokrywa całej luki dochodowej.

To jednak jest jedna i to ta ciemniejsza strona medalu.

Sprawy się jednak mają inaczej kiedy mija dłuższy czas od rozwodu. Otóż, jak pokazują badania („The economic consequences of divorce in six OECD countries”, 2015) kobiety bardzo szybko odbudowują swoje dochody w porównaniu z okresem zaraz po rozwodzie, a prym wiodą w tym Szwajcarki!

Zatem

Bądźmy jak Szwajcarki.

Co zrobić, aby tak jak one szybko odzyskać utraconą w porównaniu do facetów ⅓ naszych dochodów?

Otóż warto pamiętać o kilku kluczowych kwestiach:

  1. rozwód to kryzys, jednak nawet tak ciężki kryzys może być możliwością do rozwoju. Dzięki trudnym momentom uczymy się nowych strategii radzenia sobie ze stresem oraz nowymi wyzwaniami w życiu zawodowym czy prywatnym. Przejście kryzysu pod okiem specjalisty, np.: coacha kryzysowego wzmacnia naszą pewność siebie oraz pomaga poznać siebie, swoje mocne strony, wartości, potrzeby. 

  2. ucząc się na nowo siebie określamy nowe możliwości zawodowe, dzięki czemu śmielej sięgamy po awans lub też zmieniamy pracę na inną, która pomimo tego samego poziomu stanowiska da nam większe możliwości rozwoju oraz podniesie nasz miesięczny dochód.

  3. uczymy się prosić o pomoc jeśli wymaga tego sytuacja. To, że jesteś mamą samotnie wychowującą dziecko nie oznacza, że jesteś jak rozbitek na samotnej wyspie. Nawet jeśli nie posiadasz swojej osobistej sieci wsparcia, składającej się z zaufanych i bliskich Ci osób, zawsze możesz takową stworzyć. Dobrym przykładem są kluby dla mam, gdzie można spotkać bratnie dusze z podobnymi wyzwaniami.  Taka sieć jest niezwykle istotna w momencie gdy np.: musisz wyjechać w delegację służbową, wtedy wystarczy kilka telefonów i zaufana osoba zaopiekuje się Twoim maleństwem, zaś ty bez stresu będziesz mogła rozwijać się zawodowo.

  4. nabywamy też umiejętności zarządzania budżetem domowym nie gorzej niż niejeden ekonomista z Banku Światowego, dzięki czemu wiemy ile mamy wolnych środków na dany miesiąc, jakie rachunki zapłacić, a na jakie potrzeby czy przyszłe opłaty trzeba zaoszczędzić. Własne pieniądze i zarządzanie nimi daje nam poczucie sprawczości. Czujemy, że to my trzymamy “ster władzy” we własnych rękach i kierujemy okrętem w kierunku spokojnych i dostatnich mórz. Czego tylko mogę życzyć.

Nowe życie, nowe doświadczenia i wyzwania mogą być z początku trudne. Jednak przechodząc je możesz zyskać nie tylko karierę i lepsze zarobki, ale przede wszystkim odzyskać szacunek do samej siebie, a to przecież jest bezcenne.

 

Pozdrawiam Cię z Mocą

Katarzyna - Twoja Architekt Mocy

Dodaj komentarz

CAPTCHA
To pytanie służy do sprawdzenia, czy jesteś człowiekiem, czy też nie, aby zapobiec automatycznemu wysyłaniu spamu
5 + 15 =
Rozwiąż ten prosty przykład matematyczny i wprowadź wynik. Na przykład. dla 1 + 3, wprowadź 4.